3.5" LCD Display Module ESP32-3248S035C WiFi+Bluetooth ESP32 Development Board 320x480 ST7796 Driver 3.5inch Capacitive Touchscreen for Arduino
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
02
quantity
Product details
Category
Features 3.5-inch color screen, support 16 BIT RGB 65K color display, display rich colors 320X480 resolution The sample program has been programmed in the factory and can be plugged in With TF card slot for easy expansion storage (TF card does not included) Provide arduino library functions and sample programs to facilitate rapid secondary development Support one-click download program Military-grade process standards, long-term stable work Display color: RGB 65K color Capacitive touch: ESP32-3248S035C Size: 3.5 inch Type: TFT Driver chip: ST7796 Resolution: 320*480(Pixel) Effective display area: 73.44*48.96(mm) Module size: 101.5*54.9(mm) View: >60° Operating temperature: -20℃~70℃ Storage temperature: -30℃~80℃ Operating Voltage: 5V Power consumption: About 120mA Package includes: 1 x 3.5" LCD Display 1 x Acrylic case for ESP32-3248S035C Display
  • The main frequency can reach 240MHz, 520KB SRAM, 448KB ROM, Flash size: 4MB+4MB, display resolution: 320X480, capacitive touch
  • Supports development in Arduino-IDE, ESP IDE, Micropython-and-Mixly
  • What you will get: 1 x 3.5" LCD Display + 1 x Acrylic case for ESP32-3248S035C Display